Publications

Project publications:

Recent publications by project researchers:

Ovaska, A., Harinen, K., Kinnunen, E., Lahtinen, T., Löytty, O. and Suomalainen, R. (eds) (2026) Empiirinen kirjallisuuden ja lukemisen tutkimus: Menetelmiä ja käytäntöjä. Helsinki: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura. Available at: https://doi.org/10.21435/tl.304.

Harinen, K. & Ovaska, A. (2026) “Aktivistisen ja sitoutuneen kirjallisuuden ja lukemisen tutkimuksen mahdollisuuksista.” Ovaska, Anna, Kaiju Harinen, Eevastiina Kinnunen, Toni Lahtinen, Olli Löytty, ja Roosa Suomalainen (eds.). Empiirinen kirjallisuuden ja lukemisen tutkimus: Menetelmiä ja käytäntöjä. Helsinki: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, 265-295. https://doi.org/10.21435/tl.304.

Jytilä, R., Kinnunen, E., Harinen, K., Nykänen, E. & Parente-Čapková, V. (2026) “Turvallinen paikka lukea ja keskustella. Lukupiiritutkimuksen eettisiä kysymyksiä.” Ovaska, Anna, Kaiju Harinen, Eevastiina Kinnunen, Toni Lahtinen, Olli Löytty, ja Roosa Suomalainen (eds.). Empiirinen kirjallisuuden ja lukemisen tutkimus: Menetelmiä ja käytäntöjä. Helsinki: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, 225-236. https://doi.org/10.21435/tl.304.