Esitelmäkutsu
Keynote-luennoitsijat:
- Isak Hammar, Lundin yliopisto
- Kati Launis, Itä-Suomen yliopisto
- Asko Nivala, Turun yliopisto
Järjestäjät kutsuvat eri tieteenalojen tutkijoita tarkastelemaan tarinallisuuteen ja/tai kertomuksellisuuteen sekä tiedon tuottamiseen liittyviä kysymyksiä pitkällä 1800-luvulla. Tarinoiden 1800-lukua voi lähestyä aikakaudella tuotettujen fiktiivisten tarinoiden ja/tai erilaisten narratiivien kautta mutta yhtä lailla kysymyksenä totuudellisuudesta tai tiedonmuodostuksen erilaisista tavoista. Esitelmät voivat käsitellä vuosisadalla tuotettuja (tai siihen myöhemmin liitettyjä) suuria kertomuksia mutta yhtä lailla yksilöiden elämäntarinoita – myös aikanaan varjoon jääneitä tarinoita. Tervetulleita ovat myös esitelmät, joissa pohditaan tarinoiden tuottamiseen ja ylläpitämiseen liittyviä hierarkioita tai konfliktitilanteita, eri tahojen oikeutta/mahdollisuutta kertoa omaa tarinaansa tai tutkimuksen tarinallistamisen kysymyksiä.
Vuosisadan tarinoita on mahdollista tarkastella myös aikakauden erilaisista lähteistä tai tutkimuksenteon metodisista lähtökohdista käsin. Millaisia uusia aineistoja meillä voi olla aikakauden tutkimiseen? Millaisia perspektiivejä aineistojen digitointi ja uudet digitaaliset tutkimusmenetelmät ovat avanneet 1800-lukuun? Miten esimerkiksi 1800-luvulla merkittävästi kasvanut sanomalehdistö osallistui tarinoiden ja tiedon tuotantoon?
Eri tieteenaloilla on erilaisia perinteitä koskien tarinan, narratiivin tai kertomuksen käsitteitä. Olemme kiinnostuneita myös käsitteitä koskevista ehdotuksista.
Esitelmät voivat käsitellä esimerkiksi seuraavia teemoja:
- tarinoiden totuudellisuus
- informaatio ja disinformaatio
- tiedonmuodostus pitkällä 1800-luvulla
- media ja tarinallisuus
- elämäkerrallisuus
- aikakauden tarinoiden ja tiedon eri foorumit
- suullinen tarinaperinne ja/tai kirjalliset tarinat
- oudot tarinat ja uskomukset
- mielikuvitus ja sen rajat, esim. tulevaisuuteen sijoitetut tarinat
- tarinallisuus ja muisti
- tarinallisuus ja kokemus
- tutkimus ja tarinallisuus
Pyydämme esitelmä- ja sessioehdotuksia 31.10.2025 mennessä. Lähetä ehdotuksesi sähköpostiosoitteeseen 1800-luku-turku@utu.fi. Esitelmien kielenä voi olla suomi, ruotsi tai englanti.
Kannustamme kokonaisten sessioehdotusten lähettämiseen, mutta otamme vastaan myös yksittäisiä ehdotuksia. Liitä yksittäiseen esitelmäehdotukseen yhteys- ja affiliaatiotietosi, esitelmän otsikko sekä lyhyt, enintään 300-sanainen abstrakti. Sessioehdotuksessa (kolme esitelmää ja puheenjohtaja) tulee olla puheenjohtajan ja kaikkien puhujien yhteys- ja affiliaatiotiedot, session yhteinen otsikko ja yksittäisten esitelmien otsikot, tiivis kuvaus session aiheesta sekä lyhyet abstraktit (enintään 150 sanaa) kustakin esitelmästä.
Hyväksymisilmoitukset lähetetään marraskuun alkupuolella. Hyväksytyt abstraktit ja sessioiden kuvaukset julkaistaan konferenssin sivuilla ohjelman valmistuttua.
Konferenssissa on pieni osallistumismaksu, jonka suuruus vahvistetaan hyväksymisilmoitusten lähettämisen yhteydessä.
