Maailma ei puhdistu itsestään

Maailma ei puhdistu itsestään – erityisesti loppukuluttajan ja -käyttäjän rajapinnalla on tilaa uusille tavoille tuottaa, kuluttaa, säästää, varastoida ja siirtää energiaa. Kevään toinen webinaari nostaa esille useita energian tuotannon ja kulutuksen ketjun loppupään lupaavia innovaatioaihioita omaa yritystään kehittäville tai uutta yritystoimintaa suunnitteleville.

Pertti Kauranen LUT-yliopistosta esitteli viisi erilaista energiainnovaatioita syötteeksi pk-yrityssektorille: sähköstä höyryä, siirrettävä latausasema, sähkövarasto palveluna, sähköiset pientraktorit ja polttokenno varavoimana. Kaikki nämä ovat jo kaupallisia tuotteita ja toimijat ovat start-up- ja kasvuyrityksiä, jotka ovat päässeet kasvun alkuun.

  • Patentoitu power-to-heat-ratkaisu (1) varastoi sähkön lämpöenergiana (höyry) ml. optimoitu kauko-ohjattava energian varastointitekniikka. Innovaatio on elintarviketeollisuuden käytössä, se voi soveltua myös ruuan tuotantoon, mitä muita käyttötapoja voi olla? Sähköstä höyryä on uusia innovaatio, jolla on merkittävää vientipotentiaalia.
  • Siirrettävä sähkön latausasema (2) ilman verkkoliitäntää sopii mm. sähköisille työkoneille ja muille ajoneuvoille, esim. rakennustyömaalle, jonne ei kannata rakentaa kiinteää latausasemaa. Latauselektroniikka tuodaan paikan päälle silloin kun sitä tarvitaan. Akkuvarastotoimijoita on kaikissa Euroopan maissa ja siirrettäviä latausasemia on markkinoilla jonkin verran.
  • Sähkövarasto palvelukonseptina (3) tarkoittaa kotiakkuja ja isompia akkuvarastoja teollisuuskäyttöön. Akkujen takaisinmaksuaika lyhenee monikäyttöisyydellä, mutta järjestelmän ohjaamiseen tarvitaan osaamista, jota kaikilla pk-yrityksillä ei ole. Siksi tarvitaan useampi toimija, jotka tekevät yhteistyötä.
  • Latausasemaan liittyvät sähköiset pientraktorit (4), joihin saadaan paljon lisälaitteita. Ne ovat hiljaisempia ja päästöttömiä ja soveltuvat niin sisä- kuin ulkokäyttöön. Soveltuu esimerkiksi tiiviimpään kaupunkiympäristöön, jossa melu-ym. haittoja halutaan ehkäistä.
  • Polttokenno varavoimana (5) ja nimenomaan metanolipolttokenno, jonka etuna on, että on nestemäinen polttoaine, jota voidaan helposti siirtää eikä ole räjähdysvaaraa. Yksi Saksassa markkinoitu kohde on asuntovaunujen ja -autojen sähköntuotanto, jolloin ei olla leirintäalueen pistokkeesta riippuvaisia, vaan voidaan ajaa ja pysäköidä minne vaan. Aurinkovoiman varavoimaratkaisuna se soveltuisi yrityskäyttöön. Polttokennolla voidaan ladata akkua jatkuvasti ja saada aikaan pitkä toiminta-aika. Metanolikanisteria vaihtamalla saadaan lisää toiminta-aikaa.

Harvinaista litiummateriaalia korvataan tulevaisuudessa muilla materiaaleilla kuten natriumilla, valmistustekniikka on muuten sama. Akuissa kehitys on kohti kiinteän tai puolikiinteän olomuodon akkuja. Sillä saadaan lisää toiminta-aikaa. Ensimmäisiä tuotteita on jo käytössä kiinalaisissa sähköautoissa.

Ensimmäinen P2X Solutionsin vedyn tuotantolaitos perustettiin Harjavallan teollisuuspuistoon v. 2025. Tuula Mäki P2X Solutionsista kertoi vihreästä siirtymästä vetyyn: kuinka suuri mahdollisuus vety ja vetyjohdannaiset ovat Suomelle? Johdannaisia ovat esim. e-metaani (korvaa maakaasua), -metanoli (sellaisenaan polttoaineen laivoissa tai jatkojalostettuna lentokoneissa tai autoissa) ja periaatteessa voisi olla myös e-ammoniakki. Vihreä vety tuotetaan vedestä puhtaalla sähköllä elektrolyysiteknologialla, huom. e-kirjain johdannaisten nimessä tarkoittaa valmistusprosessia. Vetyjohdannaisilla on useita käyttötarkoituksia esim. teräksenvalmistus, maatalouden lannoitteiden valmistus, polttoaineet, kemian teollisuus – mistä löytyy uusia hyödyntämis- ja sovelluskohteita? Vetyä siirretään suoraan putkia pitkin lähellä oleviin kohteisiin ja tankkeihin kauemmaksi vietäväksi.

Seuraavat laitokset tulevat Joensuuhun ja Ouluun, laitokset sijaitsevat energialaitosten lähellä, joiden laitosten piipusta kaapataan biogeenistä hiilidioksidia osaksi tuotantoprosessia. Prosessista syntyvää hukkalämpöä hyödynnetään suoraan kaukolämpöverkkoon. Tuotanto pyritään sijoittamaan loppukäyttäjän lähelle. Lisäksi suunnitteilla on hankkeita, joilla hyödynnetään Suomeen vedettävää suurta vetyputkea.

Suomen vetyklusteri kattaa noin 60 kehitteillä olevaa vetyhanketta, se tarkoittaa toteutuessaan 30 biljoonan euron investointeja Suomeen. Hankkeet tarvitsevat merkittävän määrän puhdasta sähköenergiaa vedyn tuottamiseen. Vetylaitosten tehokkuutta ja toimivuutta parantavat innovaatiot ovat tervetulleita! Monipuolinen innovaatio- ja teknologiakehitys auttaa siirtymään vetyyn.

Hallituksen tavoitteen mukaan Suomi tuottaa 10% Euroopan puhtaasta vedystä vuonna 2030 ja samalla syntyy noin 100 000 uutta työpaikkaa. Suurin kysyntä tullee teräksenvalmistuksesta, myös synteettiset polttoaineet ovat potentiaalinen suuri markkina. Vetyklusteri on laatinut tiekartan tavoitteeseen pääsemiksi, monenlaista toimintaa tarvitaan vetyteollisuuden edistämisessä ja esim. sääntely-ympäristö luo asiakaskysyntää vedylle ja johdannaisille.

Onko Satakunnassa vetytalouden yritysmahdollisuuksia? Pk-yritysten näkökulmasta on. Jos tuote tai palvelu ei ole sidottu maakuntaan, niin tarjolla on uusia mahdollisuuksia laajemmin.  

Regulaatiota tarvitaan laajemmassa mittakaavassa. Puhtaan vedyn tuotantokustannus on nyt merkittävästi korkeampi kuin fossiilisen vedyn tuotantokustannus. Esimerkiksi Saksassa on määritelty, että tietty osuus liikenteen polttoaineesta on oltava puhdasta vetyä lähtien 0,1%:sta, joka jo itsessään on volyymina merkittävä markkina.

Kati Miettunen Turun yliopistosta avasi aurinkoenergian tarvelähtöisiä ratkaisuja ja sitä, missä hän itse haluaisi nähdä energiainnovaatioita ja missä niille tutkitun tiedon perusteella olisi tilaa.

Kuluttajille myydään aurinkosähköä perinteiseen tapaan, jolloin kulutus- ja tuotantopiikit eivät kohtaa kovin hyvin. Kuluttajille ja taloyhtiöille voitaisiin tarjota monipuolisempia tuotanto- ja kulutusprofiiliratkaisuja, tästä voisi löytyä ylimääräistä kilpailuetua, tarvitaan konsultointia esim. paikallisten ja alueellisten energiayhteisöjen muodostamiseen. Jos ratkaisut palvelevat laajemmin taloyhtiöiden tarpeita Suomessa, niin saadaan skaalautuvaa hyötyä.

Pohjoisissa oloissa aurinkoenergia tarjoaa mahdollisuuksia, jota ei eteläisissä maissa ole. Aurinkopaneelit suunnataan perinteisesti aurinkoon ottamaan talteen energiaa puoliltapäivin (piikki). Uutena tuotteena on kaksipuolinen aurinkokenno, joka ottaa energiaa talteen myös kennon kääntöpuolelta. Etenkin Pohjoisessa kaksipuolisen kennon asentaminen pystyyn itä-länsisuuntaan kannattaa. Energiaa kerätään sekä aamulla että illalla, jotka ajankohdat ovat samalla kuluttajien näkökulmasta käytön piikkejä. Pohjoisessa aurinko on matalalla, joten pystyyn asennetut kennot tuottavat hyvin sähköä.

Aurinkopaneelit kerrostalon ulkopinnoille? Energiayhteisö voi myydä yli jäävää energiaa ulkopuolelle, mutta suurin hyöty tulee tuotannon ja kulutuksen määrän kohdentamisesta ajallisesti oikein oman taloyhtiön muodostamassa energiayhteisössä. Tutkimuksen mukaan eri kokoiset taloyhtiöt hyötyvät aurinkoenergiasta keskimäärin saman verran ja osakkaat hyötyvät aurinkoenergiaratkaisusta tasavertaisesti.

Pohjoisissa olosuhteissa aurinkosähkön tuotanto saadaan lähes yhtä korkealle tasolle kuin etelässä. Paneeleja voidaan sijoittaa esimerkiksi asuttuun ympäristöön ja meluaitoihin. Maatalouteen voidaan sijoittaa vertikaalikennoja, jotka eivät vie paljon tilaa.

Samaa maa-alaa voidaan hyödyntää sekä aurinkoenergian tuottamiseen vertikaalikennoilla että maanviljelyyn, ns. maan kaksoiskäyttö. Tällaiselle yritystoiminnalle on tilaa.

Harri Heinaro Motiva Oy:stä kertoi pk-yritysten energiatehokkuuteen suunnatuista työkaluista ml. tuetut mahdollisuudet kuten energiainvestoinnit ja niihin tarvittava selvitystyö. Vapaaehtoisilla Energiatehokkuussopimuksilla vuosille 2026-2035 vastataan kansallisiin energiansäästötavoitteisiin. Sopimuksia tekevät mm. yritykset ja kunnat. Tavoitetta lähdetään saavuttamaan omista lähtökohdista käsin vapaaehtoisesti, kannusteitakin löytyy.

Miten energiaa säästetään Suomessa? Merkittäviä energiatehokkuus -ym. säästöjä Suomessa syntyy lämpöpumpuista. Perinteisten lämpöpumppujen ohella yleistyvät erityisesti energian kierrätysjärjestelmät.

Erilaisia pieniäkin lämmönlähteitä, esim. hukkalämpöä, kootaan yhteen ja hyödynnetään, tämä on yleistynyt niin teollisuudessa kuin kiinteistönhoidossa. Kaiken hukkalämmön mahdollisimman tehokas hyödyntäminen on ”se juttu”.

Tiedolla johtaminen on tulevaisuutta. Kaikki ei edes maksa mitään. Tyhjäkäyntikävelyllä havainnoidaan mitä laitoksessa tapahtuu silloin kun tuotanto ei ole käynnissä, tehdään näkö-, kuulo-ym. havaintoja mahdollisista säästökohteista. Mitä muita yksinkertaisia energian säästötapoja voi olla?

Älykäs lämmönohjaus esim. säätilan ja sisälämpötilan perusteella lisää tietoa eri tekijöiden yhteisvaikutuksista ja esimerkiksi kosteuden muutokset voidaan havaita ennen rakenteellisten ongelmien syntymistä. Tekoälyä hyödynnetään esimerkiksi valaistuksen äly-/ täsmäohjaukseen ja energiaprosessien sujuvoittamiseen yleensä.

Energiatehokkuuslaki päivittyi vuoden 2026 alussa ja laajentui koskemaan kaikkia yrityksiä yrityksen koosta riippumatta. Yritysten on seurattava omaa energian käytön tehokkuutta ja raportoitava siitä säännöllisesti, ns. energiakatselmus.

Energiakatselmuksiin ja syväselvityksiin voi saada tukea. Investointituet (=porkkana) kannustavat tekemään energiatehokkuussopimuksia. Syväselvitykset ovat energiahankkeen kannattavuuden selvityksiä ja ne voivat johtaa investointeihin. Motivan tuki- ja rahoitusmahdollisuuksista löytyy lisätietoa Motivan sivuilla ml. tietoa energiatehokkuustoimenpiteitä ja -sopimuksia tehneistä yrityksistä. Julkisen energiatuen määrä vaihtelee 10 000 eurosta miljooniin euroihin per hakijayritys tai -organisaatio.

Kevään toinen webinaari tarjottiin syötteenä uutta suuntaa ja mielekästä tekemistä etsiville. Suosittelemme kuuntelemaan webinaarin nauhoitteen oman yrityksen tai yritysidean kehittelymielessä. Nauhoitus toimii myös suunnittelu- ja kehittämishenkilöstön yhteisen innovointitilaisuuden johdantona. Ilmoittaudu mukaan Energiaa! -hankkeen tapahtumiin hankkeen kotisivulla.

Sari Söderlund, Energiaa! 14.8.2026