Aurinkosähköstä tutkitusti -tapahtuma kiteytti tietoa kannattavasta aurinkosähkön tuotannosta kotitalouksissa
Aurinkosähköstä tutkitusti -tapahtuma 2.12. kokosi yhteen tutkittua tietoa ja työkaluja aurinkosähkön tuottamisen tueksi kotitalouksille ja taloyhtiöille. Mukana oli jopa 15 asiantuntijaa kahdesta aurinkosähkön kannattavuutta ja käyttöönottoa tarkastelevasta hankkeesta, joilta yleisö sai kysyä itseään kiinnostavista kysymyksistä.
RealSolar- ja Taloyhtiöiden energiamurros -hankkeet järjestivät kotitalouksille ja taloyhtiöille suunnatun tapahtuman aurinkosähköstä Turun ammattikorkeakoulun EduCityssä tiistaina 2.12.2025.
Aurinkosähkön tuottamisen kannattavuutta kotitalouksissa on tutkittu RealSolar-hankkeessa, johon kuuluvat Turun yliopisto, Turun ammattikorkeakoulu, Aalto-yliopisto ja Ilmatieteen laitos. Hankkeen tavoitteena on, että kaikki yhteiskunnan tasot, myös kansalaiset, voivat hyötyä aurinkosähkön tuomista mahdollisuuksista. Kotitalouksille suunnattu tapahtuma oli toinen osa hankkeen MiniSociety-tapahtumasarjaa, joka tarjoilee hankkeen eri kohderyhmille katsauksia tuoreeseen tutkimukseen.
Kiinnostus aurinkosähköä kohtaan on noussut viime vuosina, kun järjestelmien hinnat ovat laskeneet kotitalouksien näkökulmasta kohtuullisemmalle tasolle. Vaikka aurinkosähkön tuottaminen omaan käyttöön maksaakin itsensä takaisin, järjestelmän hankinta vaatii isoa alkuinvestointia. Tapahtuman tarkoituksena oli tarjota kävijöille tasapuolista ja tutkittua tietoa siitä, millaiset aurinkosähköön liittyvät valinnat kannattavat kotitalouksissa.
– On tärkeää, että valinnat tehdään harkiten. Valitettavasti olen törmännyt esimerkiksi siihen, että kotitalouksille markkinoidaan liian isoja järjestelmiä, sanoi Turun yliopiston materiaalitekniikan professori ja RealSolar-hankkeen vetäjä Kati Miettunen tapahtumassa.
Kannattaisiko meidän hankkia aurinkopaneeleita?

Tapahtumassa osallistujien oli mahdollisuus kiertää asiantuntijoiden pisteitä, joissa oli esillä hankkeiden tutkimusta ja työkaluja. Monia kävijöitä kiinnosti se, olisiko aurinkopaneelien hankinta ja aurinkosähkön tuottaminen kannattavaa omalla kohdalla.
Aurinkosähkön tuotanto on Turun yliopiston tutkijan Sami Jouttijärven mukaan kotitalouksille tutkimusten mukaan kannattavinta silloin, kun sähkön saa käytettyä itse. Silloin säästää itse energian hinnasta, siirtomaksuista ja veroista. Jos aurinkosähköjärjestelmä on mitoitettu selkeästi liian suureksi ja sähköä joutuu myymään verkkoon, korvauksen saa ainoastaan energian hinnasta, joka on sidottu pörssihintoihin.
– Aurinkosähkön oma kulutus on kriittisen tärkeää, Jouttijärvi painotti esityksessään.
Oman aurinkosähkön tuottaminen voi olla kannattavaa, kun sähkön pörssihinta on korkealla ja puolestaan ei niin kannattavaa, jos sähkön hinta on matala, kiteytti väitöskirjatutkija Simeon Seppälä Aalto-yliopistosta.
Aurinkosähkön arvoa pitkällä tähtäimellä parantaa kuitenkin se, jos aurinkopaneelit on suunnattu osoittamaan esimerkiksi itään ja länteen. Tällöin järjestelmä tuottaa sähköä aamulla ja illalla, jolloin sähkön kulutus kotitalouksissa on huipussaan. Tällainen suuntaus sopii myös paremmin sähkön oman kulutuksen maksimointiin.
– Vaikka vuoden kokonaistuotanto on itä-länsi-asennuksessa pienempi kuin etelään suunnatuilla paneeleilla, ensin mainitun asennuksen tuottaman sähkön arvo voi tulevaisuudessa olla suurempi kuin perinteisen asennuksen, Kati Miettunen lisäsi paneelikeskustelussa.
Kannattaako kotiakku hankkia?

Monia kävijöitä kiinnosti aurinkosähkön varastointiin tarkoitettujen akkujen kannattavuus. Turun yliopiston väitöskirjatutkijan Lauri Karttusen mukaan akkujen hinnat ovat toistaiseksi liian korkeita, jotta ne olisivat kotitalouksille kannattavia.
– Nykyisten akkujen hintojen tulisi laskea 4–8 kertaisesti, jotta niiden hankkiminen olisi taloudellisesti kannattavaa Suomen sähkönhinnoilla, Karttunen sanoi tietoiskussaan.
Akun kannattavuutta nostaisi hieman se, jos kotitalouden olisi mahdollista ladata akkua matalilla sähkönhinnoilla verkosta, mutta tällöin akku ikääntyisi huomattavasti nopeammin, Karttunen lisäsi.
Miten huollan paneeleja?

Tapahtuman kävijöillä oli mahdollisuus osallistua ohjatuille kierroksille Turun AMK:n Uuden energian tutkimuskeskuksen laboratorioihin, joissa testataan paneelien laatutekijöitä. Laboratoriossa on tutkittu muun muassa sitä, miten hyvin aurinkopaneelit kestävät lumen aiheuttamaa painetta.

Vaikka paneeleja valmistetaan yhä ohuemmasta lasista, tutkimuksessamme selvisi, että paneelit kestävät Suomelle tyypillisiä lumikuormia hyvin, kertoi Uuden energian tutkimuskeskuksen tutkimusvastaava Samuli Ranta tietoiskussaan. Tämän vuoksi paneeleita ei tarvitse lähteä puhdistamaan lumesta. Siinä voi lisäksi vaarantaa itsensä ja vahingossa vaurioittaa paneeleja.
Lumi aiheuttaa kuitenkin eittämättä häviöitä energiantuotantoon. Lumen aiheuttamat häviöt vuosituotannosta vaihtelevat -3 % ja -10 % välillä, riippuen paneelien asennuskulmasta ja sijainnista.
– Jos lumella on tilaa sulaa ja valua pois auringon lisääntyessä keväällä, lumen vaikutus on pienempi. Usein esimerkiksi kattoasennuksissa lunta saattaa kasautua paneelin alareunaan häiriten aurinkosähkön tuotantoa keväällä, sanoi tutkija Juha A. Karhu Ilmatieteen laitokselta.
Aurinkopaneeleja täytyy käsitellä varoen. Suurin osa paneeleille kertyvästä liasta ja pölystä puhdistuukin sadeveden mukana. Selkeä lika, kuten lintujen jätökset, voi kuitenkin puhdistaa tarvittaessa hellävaraisesti yleisimmillä lasinpuhdistusaineilla. Teräviä puhdistusvälineitä ja tiskiainetta ei kannata käyttää, sanoi väitöskirjatutkija Julianna Varjopuro.
– Havaitsimme tutkimuksessamme, että tiskiaineella puhdistetun paneelin läpäisykyky oli heikompi kuin likaisen lasin. Epäilemme, että tiskiaine jättää paneelipinnalle kalvon, joka ei edes huuhtelemalla lähde pois, Varjopuro kertoi.
Avoin keskustelu kannattaa taloyhtiöissä
Aurinkopaneelien hankkimisesta oman taloyhtiön käyttöön voi avata keskustelua luonnollisissa kohtaamisissa esimerkiksi taloyhtiön yhteisissä talkoissa. Tämän lisäksi aiheesta kannattaa järjestää kokous, jossa voidaan kuulla kaikkia asukkaita ja jossa voidaan kysyä asukkaita askarruttavista kysymyksistä asiantuntijalta, sanoi Turun yliopiston väitöskirjatutkija Hanne Sudentaival.
Energiayhteisön perustamisesta kiinnostuneiden kannatttaa tutustua Turun ammattikorkeakoulun ja Valonian kehittämään Taloyhtiön aurinko-oppaaseen, joka kuljettaa lukijan aurinkosähkön hankkimisen vaiheiden läpi. Oppaan sisällöt on suunniteltu erityisesti taloyhtiöille, mutta sitä voi käyttää myös omakotitalon ja mökin aurinkosähköjärjestelmien hankinnan tukena. Linkki oppaaseen.
Aurinkosähkölaskuri on Turun AMK:n kehittämä sovellus, jolla voit lisäksi arvioida aurinkosähkön tuottamisen potentiaalia omakotitalossasi tai taloyhtiössäsi. Linkki laskuriin.
Kiitos!
Tietoiskuja pitivät tapahtumassa yliopistonlehtori ja tutkija Sami Jouttijärvi sekä väitöskirjatutkijat Julianna Varjopuro, Lauri Karttunen ja Hanne Sudentaival Turun yliopistosta, väitöskirjatutkija Simeon Seppälä Aalto-yliopistosta, tutkija Juha A. Karhu ja tutkimusprofessori Anders Lindfors Ilmatieteen laitokselta, lehtori ja tutkimusvastaava Samuli Ranta, erityisasiantuntija Hugo Huerta Medina, tutkija Shuo Wang, ja Turun ammattikorkeakoulusta sekä energia-asiantuntija Liisa Harjula ja ilmastotyön asiantuntija Salli Ojala Valoniasta.

Paneelikeskusteluun osallistuivat materiaalitekniikan professori Kati Miettunen Turun yliopistosta, energia-asiantuntija Liisa Harjula Valoniasta, asiantuntija Teemu Kettunen Motivasta sekä Varsinais-Suomen Isännöitsijät ry:n puheenjohtaja Juha Kangasniemi ja Turun pientalojen keskusliiton puheenjohtaja Arja Iho.

