Uuden aikakauden alku äärimmäisen maailmankaikkueden tutkimusessa: CTAO vihkii lisää kaukoputkia käyttöön
La Palma, Espanja, 15. lokakuuta 2026.
Kaksisataaviisikymmentä tutkijaa ja edustajaa johtavista tutkimuslaitoksista ympäri maailmaa juhlisti Large‑Sized Telescope (LST) kaukoputkien vihkimistä Roque de los Muchachosin observatoriossa La Palmalla, Espanjassa. Neljän teleskoopin valmistuminen on merkittävä virstanpylväs kansainväliselle astrofysiikan yhteisölle ja oleellinen askel kohti Cherenkov Telescope Array Observatoryn (CTAO) täysimittaista tieteellistä toimintaa. Jokaisessa teleskoopissa on 23 metrin läpimittainen heijastin ja huippunopeilla kameroilla varustetut havaintolaitteet. LST:t on suunniteltu havaitsemaan heikkoja Cherenkov‑säteilyn välähdyksiä, joita hyvin korkeaenergiset gammasäteet synnyttävät ilmakehässä. Ne ovat maailman herkimmät instrumentit gammasäteilyn havaitsemiseen noin 20 gigaelektronivoltin (GeV) ja useiden teraelektronivolttien (TeV) energioilla. Tämä poikkeuksellinen herkkyys on ratkaisevan tärkeä kaukaisten ja nopeasti muuttuvien gammasädelähteiden havaitsemisessa. Erittäin korkeaenergisen gammasäteilyn absortio avaruudessa nimittäin nimittäin kasvaa energian funktiona. Niinpä LST:ien matala kynnysenergia mahdollistaa tutkijoille kohteiden havaitsemisen kosmologisilla etäisyyksillä, maailmankaikkeuden aikaisempien vaiheiden tutkimisen ja dynaamisesti muuttuvien gammasäteilylähteiden hyvin nopeiden vaihtelujen tarkemman havaitsemisen.
”LST kaukoputkien valmistuminen on yli viisitoista vuotta kestäneen kansainvälisen yhteistyön ja teknologisen innovaation huipentuma,” sanoi professori Masahiro Teshima, CTAO‑konsortion puheenjohtaja. ”Nämä teleskoopit antavat meille mahdollisuuden tutkia maailmankaikkeuden äärimmäisiä ympäristöjä, kuten supermassiivisia mustia aukkoja, neutronitähtiä, kosmisten säteiden alkuperää sekä pimeän aineen luonnetta.”
”Jo LST‑1 on osoittanut, että nämä teleskoopit kykenevät todellakin saavuttamaan herkkyyden, joka tarvitaan maailmankaikkeuden äärimmäisimpien hiukkaskiihdyttimien tutkimiseen ennennäkemättömällä tarkkuudella. Tämän seurauksena tiedeyhteisö on odottanut innokkaasti loppujen kolmen LST-kaukoputken vihkimistä ja käyttöönottoa. Kun kaukoputkia päästään käyttämään yhdessä, herkkyyden parantumisen odotetaan johtavan myös ylittäviin löytöihin” sanoo entinen FINCAlainen Elina Lindfors, joka on aiemmin toiminut CTAO‑konsortion tieteellisenä johtajana.
Title image: the LST sub-array on the island of La Palma. (Credit: LST Collaboration)
