LaWen retki Ruissaloon 12.6.
Vehreä Ruissalo kutsuu virkistymään!

Lämpimästi tervetuloa kaikki LaWelaiset ja muut LaWen toiminnasta kiinnostuneet viettämän kesäistä virkistyspäivää mukavan yhdessäolon merkeissä Turun Ruissaloon torstaina 12.6.2025 klo 11.00 – noin 15.
Tapaamme Ruissalon Kansanpuiston parkkipaikalla klo 11, jonne pääsee omalla autolla tai klo 10.15 keskustasta lähtevällä bussilla numero 8.
Kansanpuistosta lähdemme merenrantaa pitkin (Pikku-Pukinpromenadi) pitsihuviloita ja uimahuoneita ihaillen kohti Choraeuksen lähdettä ja sieltä edelleen Turun yliopiston kasvitieteelliseen puutarhaan. Ehdimme kierrellä vähän aikaa ulkopuutarhassa, minkä jälkeen suuntaamme takaisin meren rantaan Rantapromenadille ja viimeiseen kohteeseemme eli lounaspaikkaamme Zaké Pizzeriaaan Turun Veneveistämön vanhalla telakkaalueella. Siellä voimme ruokailla joko ulkona tai sään mukaan myös sisätiloissa ja lounaan aikana on myös hyvä mahdollisuus keskusteluille ja tutustumiselle toisiimme.
Kävelyretken (Kansanpuisto – Pizzeria Zaké) arvioitu pituus on noin viisi kilometriä ja kesto noin kaksi tuntia. Reitti on helppo ja varusteiksi riittävät normaalit säänmukaiset ulkoiluun sopivat vaatteet ja tietysti mukavat jalkineet.
Mukaan kannattaa ottaa oma vesipullo ja oman harkinnan mukaan pientä evästä, koska meillä ei ole kahvi- tai muuta pysähdystaukoa ennen lounasta. Vaihtoehtoisesti voi tietysti tankata jo ennen kierrokselle lähtöä, ettei nälkä ehdi yllättää etuajassa.
Huomioithan että lounas ja mahdolliset eväät ovat omakustanteisia.
Ilmoittautuminen:
Ilmoitathan tulostasi sähköpostitse Annmari Sahlsteinille, annmari piste sahlstein at utu piste fi viimeistään tiistaina 10.6.2025 klo 16.00. Kerro samalla tuletko bussilla, tarvitsetko autokyydin vai oletko tulossa omalla autolla ja kuinka monta kyytiläistä voit siinä tapauksessa tarvittaessa ottaa mukaan. Näiden tietojen avulla pyrimme järjestämään autokuljetuksen kaikille sitä tarvitseville.