Welcome to Nor-Shipping teksti keskellä, vasemmalla laivojen kuvia ja oikealla sekä ihmisten että laivojen kuvia

Nor-Shipping-tapahtuma Oslossa 3.-5.6.2025

03.06.2025 12:00 - 05.03.2025 19:45

Tutustu merenkulun tulevaisuuteen Nor-Shipping-tapahtumassa Oslossa 3.-5.6.2025!

Kesäkuu käynnistyy Merimerkit-hankkeen järjestämällä tiedohakumatkalla oheisohjelmineen Nor-Shipping-messuille Osloon 3.-5.6.2025. Matkaohjelmaan sisällytetään Oslossa toimijavierailuja ja verkostoitumismahdollisuuksia.

Nor-Shipping on merkittävä kansainvälinen merenkulun, meriteollisuuden ja logistiikan messutapahtuma, joka järjestetään joka toinen vuosi Norjassa Oslossa. Messut tarjoavat ainutlaatuisen tilaisuuden verkostoitua alan johtavien toimijoiden kanssa, tutustua uusimpiin teknologioihin ja innovaatioihin sekä edistää yrityksesi kansainvälistä näkyvyyttä.  

Nor-Shipping -messut järjestetään viidessä eri hallissa ja messut kattavat noin 22 000 neliömetrin lattiapinta-alan. Mukana on jopa 16 eri maan omat maakohtaiset osastot. Edellisellä kerralla tapahtuma houkutteli yli 51 000 osallistujaa 84 eri maasta.

Kurkkaa lisätietoja Nor-Shipping-messujen sivuilta https://nor-shipping.com/

Nor-Shipping BBQ – Norjan suurin puutarhajuhla 3.6.2025

Tiistain messupäivän huipentaa Nor-Shipping BBQ – Norjan suurin puutarhajuhla, joka on  globaaleille merenkulkualan ammattilaisille suunnattu verkostoitumisen kohokohta!

DNV:n pääkonttorin upeissa puitteissa Høvikissä järjestettävä BBQ tarjoaa alan ammattilaisten esitysten lisäksi ruokaa, juomaa ja viihdettä. Tämä 2,500 osallistujaa keräävä perinne on Nor-Shipping-viikon odotetuin tapahtuma ja loistava tapa jatkaa verkostoitumista alan kansanivälisten edustajien kanssa. Lisätiedot ja liput löydät Nor-Shippingin verkkosivuilta!

Matkustustiedot

Matkustava ryhmä on varannut seuraavat lennot ja majoituksen:

Lennot: Finnair 
AY913 03JUN HEL OSL 1200 1225
AY916 05JUN OSL HEL  1720 1945                                                

Hotelli: Scandic St. Olavs plass
Hotelli on erinomaisella sijainnilla ja hyvien julkisten kulkuyhteyksien päässä. Tutustu tarkemmin hotelliin TÄSTÄ.
Lennot ja majoitus noin 1300 eur / matkustava hlö. 

Messulippu, ruokailut, iltaohjelmat ja muut siirtymiset kohteessa ovat omakustanteisia.

Oheisohjelmassa ilta Suurlähetystössä ja verkostoitumismahdollisuuksia

Keskiviikko-iltana 4.6.2025 Oslon Suomen Suurlähetystössä on vastaanotto. Kyseessä on kutsuvierastilaisuus. Kutsu lähetetään Suomesta messuille matkustaville, ryhmämatkaan osallistuville matkustajille toukokuun aikana.

Ilmoita meille, mikäli olet varannut messumatkan Osloon, ja saat kutsun oheisohjelmaan. 

LADEC auttaa ryhmämatkavarauksissa 

Suosittelemme varaamaan yksittäiset matkat itse. Ryhmälle (3+) hlö/yritys LADEC auttaa tekemään matkavaraukset oman matkatoimiston kautta.

Matkalla mukana Merimerkit-hankkeen henkilöstöä.

Lisätietoja
Ville Uimonen | Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy | 050 574 3222 | ville.uimonen@ladec.fi
Anne E. Suominen | Turun yliopiston kauppakorkeakoulu (TSE Pori) | 040 779 9494 | anne.e.suominen@utu.fi

Tiedonhakumatkan mahdollistaa Euroopan unionin osarahoittama Merimerkit-ryhmähanke (R-00018), jonka hanketoteuttajina ovat Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy (Hankekoodi A80495) ja Turun yliopisto (Hankekoodi A80496). Hankkeen rahoitusviranomainen on Päijät-Hämeen liitto ja sitä rahoitetaan Uudistuva ja osaava Suomi 2021–2027 – EU:n alue- ja rakennepolitiikan ohjelma (EAKR) -ohjelmasta. Ylialueellisen ja ylimaakunnallisen hankkeen toteutusalueena on Päijät-Häme, Varsinais-Suomi ja Satakunta. Osallistuneet organisaatiot raportoidaan osana Merimerkit-hankkeen tuotoksia ja tuloksia.

Merimerkit-hankkeen toteuttajalogot EU-lipputunnus, Lahden Seudun Kehitys LADEC, Turun yliooisto, Päijät-Hämeen liitto, Satakuntaliitto, Varsinais-Suomen liitto