Tutkijavierailu Urbinon yliopistolla
Kesäkuussa 2025 Päivikki Kuoppakangas ja apulaisprofessori Kati Suomi (liiketoimintaosaaminen ja yrittäjyys) vierailivat Italian Urbinossa, Urbinon yliopistossa. Vierailun tavoitteena oli vahvistaa Turun yliopiston (TSE Porin yksikkö) ja Urbinon yliopiston välistä yhteistyötä erityisesti Horizon Eurooppa -hankehakujen osalta. Samalla pyrittiin syventämään tutkijavaihtoa ja tutkimusyhteistyötä yliopistojen välillä.
Osana tutkijavierailua Päivikki Kuoppakangas piti koulutusluennon aiheesta ”Best practices in research: Sharing experiences from Horizon Europe projects”, jossa hän jakoi kokemuksiaan Horizon Eurooppa -hankkeista viimeisen 15 vuoden ajalta. Lisäksi hän esitteli Urbinon yliopiston tutkijoille TSE Porissa käynnissä olevia hankkeita. Esityksen diskussantteina toimivat professorit Eduardo Barberis ja Francesco Venturini.
Vierailun aikana Kati Suomi edisti pk-yritysten brändäykseen liittyvää tutkimusta yhdessä professori Emanuela Contin kanssa. Tutkimuksessa keskitytään italialaisiin ja suomalaisiin matkailuyrityksiin. Hän piti myös esityksen aiheesta ”Strengths and challenges of SME branding” opiskelijoille ja tutkijoille. Esityksen diskussantteina toimivat Tonino Pencarelli ja Francesca Cesaroni.