Sininen vesialue, jossa punainen ja vihreä väylämerkki

Merimerkkejä meriklusterille 8.10.2025 klo 14-15

08.10.2025 14:00 - 15:00

Merimerkkejä meriklusterille -iltapäiväkahviwebinaarissa kuullaan muun muassa Merimerkit-hankkeen Meriteollisuuden nykytila-analyysi -toimenpiteeseen liittyvän loppuvuodesta 2024 toteutetun kyselyn tuloksista. Mitä merkitystä kyselyllä tuloksineen on ollut? Kuinka tuloksia on hyödynnetty esimerkiksi Merimerkit-hankkeen toimenpiteiden toteutuksessa ja suunnittelussa?

Puheenvuoroissa kuullaan myös meriteollisuuden innovointiin liittyvistä toimintamallieista, Suomen meriklusterin talouden tunnusluvuista sekä kuinka Merimerkeissä edistetään kansallisia ja kansainvälisiä kumppanuuksia.

Meriteollisuuden nykytila-analyysiin liittyvä kysely toteutetaan hankkeen aikana useamman kerran. Seuraava kysely tehdään loka-marraskuussa 2025 webinaarin jälkeen. Webinaarissa on vielä mahdollista tuoda esille mitä toivoisit erityisesti huomioitavan toisella kyselykerralla. Tule siis linjoille, kertomaan näkemyksesi ja vaikuttamaan!

Ohjelma

13:45 Yhteyksien testaus ja vapaa keskustelu

14.00 Tervetuloa ja tilaisuuden avaus
Anne E. Suominen, erikoissuunnittelija, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu, TSE Pori

14.05 Meriteollisuuden nykytila-analyysin kyselyn 2024 antia ja vaikuttavuutta
Anne E. Suominen, erikoissuunnittelija, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu, TSE Pori

14.20 Suomen meriklusterin talousluvut 2021–2023
Mikko Grönlund, tutkimuspäällikkö, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu, Tulevaisuuden tutkimuskeskus

14.35 Meriteollisuusverkoston uudet toimintamallit ja vastuullinen innovointi
Elisa Aro, projektiasiantuntija, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu, Tulevaisuuden tutkimuskeskus

14.40 Kumppanuuksien edistäminen Merimerkeissä
Ville Uimonen, Kehityspäällikkö, Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy

14.50 Meriteollisuuden nykytila – kysymyksiä ja keskustelua
Kirsi Laitio, projektiasiantuntija Turun yliopiston kauppakorkeakoulu, TSE Pori

15.00 Tilaisuus päättyy ja kiitos osallistujille
Anne E. Suominen, erikoissuunnittelija, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu, TSE Pori

Ohjelma- ja aikataulumuutokset ovat mahdollisia.

Ilmoittautuminen

Webinaari on osallistujille maksuton, mutta osallistujien tulee ilmoittautua etukäteen. Ilmoittautumalla tapahtumaamme hyväksyt henkilötietojesi tallentamisen ja käytön tämän tilaisuuden tarkoituksiin. Osallistuneet organisaatiot raportoidaan osana hankkeen tuloksia.

Ilmoittauduthan viimeistään 6.10.2025 tämän linkin kautta

Yhteyshenkilöt

Ville Uimonen | 050 574 3222 | ville.uimonen@ladec.fi
Anne E. Suominen | 040 779 9494 | anne.e.suominen@utu.fi

Tilaisuuden mahdollistaa Euroopan unionin osarahoittama Merimerkit-hanke, jonka hanketoteuttajina ovat Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy ja Turun yliopisto. Hankkeen rahoitusviranomainen on Päijät-Hämeen liitto ja sitä rahoitetaan Uudistuva ja osaava Suomi 2021–2027 – EU:n alue- ja rakennepolitiikan ohjelma (EAKR) -ohjelmasta. Osallistuneet organisaatiot raportoidaan osana Merimerkit-hankkeen tuotoksia ja tuloksia.

Kuva: Anne E. Suominen