Ota yhteyttä oppiaineeseen
Kaikissa työelämäasioissa voit olla yhteydessä Rekryyn (rekry@utu.fi / 040-015 3096). Etsimme kanssasi sopivat yhteyshenkilöt ja toimintatavat.
Oppiaineiden työelämäyhteyshenkilöt auttavat tutkimus- ja asiantuntijapalveluihin sekä opiskelijayhteistyöhön liittyvissä oppiainekohtaisissa asioissa.
Löydät alta tiedekunnan / oppiaineen yhteyshenkilön. Sähköpostisoitteet muodostuvat nimen mukaan: etunimi.sukunimi@utu.fi.
Työelämäyhdyshenkilöt tiedekunnittain
Humanistinen tiedekunta
Historian ja arkeologian tutkinto-ohjelma
- Kulttuurihistoria: Paavo Oinonen
- Suomen historia: Charlotta Wolff
- Yleinen historia: Janne Tunturi
- Arkeologia: Janne Harjula
Kirjallisuustieteiden tutkinto-ohjelma
- Kotimainen kirjallisuus: Päivi Kosonen, Toni Lahtinen
- Luova kirjoittaminen: Niina Repo
- Yleinen kirjallisuustiede: Päivi Kosonen, Toni Lahtinen
Kulttuurien tutkimus
- Etnologia: Tiina Mahlamäki, Jenni Rinne
- Folkloristiikka: Pekka Hakamies, Anne Heimo, Jenni Rinne
- Uskontotiede: Maija Mäki, Jenni Rinne
- Elämänkatsomustieto: Sirkku Pihlman, Jenni Rinne
- Museologia: Maija Mäki, Jenni Rinne
Median, musiikin ja taiteen tutkimus
- Mediatutkimus: Jaakko Suominen
- Musiikkitiede: John Richardson
- Taidehistoria: Johanna Frigård
- Sukupuolentutkimus: Riikka Taavetti
Digitaalisen kulttuurin, maisemanjakulttuuriperinnön koulutusohjelma (Pori)
- Digitaalinen kulttuuri: Simo Laakkonen, Riikka Turtiainen, Eeva Raike
- Kulttuuriperinnön tutkimus: Simo Laakkonen, Riina Haanpää, Eeva Raike
- Maisemantutkimus: Simo Laakkonen, Eeva Raike
- Kulttuurituotannon suunnittelu: Simo Laakkonen, Eeva Raike
- Kulttuuri- ja elämysmatkailu: Simo Laakkonen, Eeva Raike
Kieli- ja käännöstieteet
- Englannin kieli: Ei ajantasaista tietoa
- Espanjan kieli: Ei ajantasaista tietoa
- Italian kieli: Paula Viljanen-Belkasseh
- Klassilliset kielet ja antiikin kulttuuri: Jyri Vaahtera
- North American Studies: Janne Korkka
- Pohjoismaiset kielet: Camilla Wide
- Ranskan kieli: Leena Salmi
- Saksan kieli: Kalle Konttinen
- Suomen kieli: Marja-Liisa Helasvuo, Jussi Ylikoski, Arja Hamari
- Suomalais-ugrilainen kielentutkimus: Jorma Luutonen
- Unkarin kieli ja kulttuuri: Judit Varga
- Viron kieli ja kulttuuri: Ei ajantasaista tietoa
- Venäjän kieli: Tamara Budanova
- Monikielinen käännösviestintä: Tiina Holopainen
- Suomen ja sen sukukielten maisteriohjelma: Jussi Ylikoski
Muut
- Arkistoalan ja asiakirjahallinnan maisteriohjelma: Laura Salmi
- MDP in Gender Studies: Taru Leppänen
- Kielen oppimisen ja opettamisen tutkinto-ohjelma: Maarit Mutta, Pekka Lintunen
- Kieliasiantuntijuuden tutkinto-ohjelma: Minna Seppänen
- Monikielisen käännösviestinnän tutkinto-ohjelma: Leena Salmi, Tiina Holopainen
Kasvatustieteiden tiedekunta
Kasvatustieteet
- Aikuiskasvatustiede: Anni Mäki
- Erityispedagogiikka: Anni Mäki
- Kasvatustiede: Anni Mäki
Opettajankoulutus
- Rauman kampus, opintoasiat: oporauma@utu.fi
- Kasvatustieteen (varhaiskasvatus) maisteriohjelma:
- Käsityön aineenopettajan tutkinto-ohjelma: Marja-Leena Rönkkö, Eila Lindfors, Jaana Lepistö
- Luokanopettajan tutkinto-ohjelma: Minna Aslama, Marjaana Veermans
- Varhaiskasvatuksen opettajan tutkinto-ohjelma: Merja Mansikkamäki
- Turun kampus
- Luokanopettajan tutkinto-ohjelma: Minna Aslama, Marjaana Veermans
Maisteriohjelmat
- MDP in Education and Learning (EdLearn): Anna Väre, Katariina Löfblom
Lääketieteellinen tiedekunta
- Hammaslääketieteen koulutusohjelma: Mervi Gürsoy, Henriikka Salminen
- Lääketieteen koulutusohjelma: Eriika Savontaus, Henriikka Salminen
- Hoitotiede: Maija Hupli
- Biolääketiede (LuK): Marianne Arvonen
- MDP in Biomedical Imaging: Raili Kronström
- MDP in Drug Discovery and Development: Raili Kronström
- MDP in Human Neuroscience: Raili Kronström
Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta
Biologia
- Biologia: Minna Vainio
- Ympäristötiede: Timo Vuorisalo
Fysiikka ja tähtitiede
- Fysiikka: Jarno Salonen
- Fysikaaliset tieteet, opettajalinja: Minnamari Saloaro
- Tähtitiede: Pekka Heinämäki
Kemia
- Kemia: Ari Lehtonen
Maantiede ja geologia
- Maantiede: Sanna Mäki
- Geologia: Timo Kilpeläinen
Matematiikka ja tilastotiede
- Matematiikka: Vesa Halava
- Sovellettu matematiikka: Marko Mäkelä
- Matematiikan opettajankoulutus: Peter Hästö
- Tilastotiede: Vesa Halava
Oikeustieteellinen tiedekunta
Turun kauppakorkeakoulu
Turku
- Laskentatoimi ja rahoitus: Antti Fredriksson
- Johtaminen ja organisointi: Anni Paalumäki
- Markkinointi: Leila Hurmerinta
- Kv-liiketoiminta: Elina Pelto
- Toimitusketjujen johtaminen: Harri Lorentz
- Yrittäjyys: Sanna Ilonen
- Taloustiede: Jouni Jokinen
- Yritysjuridiikka: Reijo Knuutinen
- Talousmaantiede: Heli Marjanen
- Taloustiet. kvant. menetelmät: Luis Alvarez Esteban
- Tietojärjestelmätiede: Ensisijaisesti Antti Tuomisto, toissijaisesti Jukka Heikkilä
Pori
- Laskentatoimi ja rahoitus: Kirsi-Mari Kallio
- Johtaminen ja organisointi: Harri Virolainen
- Markkinointi: Joachim Ramström
Maisteriohjelmat
- MDP in International Master in Management of IT (IMMIT): Eija Koskivaara
- MDP in Global Information Technology Management (GITM): Eija Koskivaara
- MDP in Global Innovation Management (GIM): Elina Pelto
- MDP in Future Studies (FUTU): Petri Tapio
Yhteiskuntatieteellinen tiedekunta
Psykologia ja logopedia
- Logopedia: Maija Vänninen
- Psykologia: Paula Salo
Filosofia, poliittinen historia ja valtio-oppi
- Poliittinen historia: Tiina Lintunen
- Valtio-oppi: Maija Setälä
- Filosofia: Helena Siipi
- History and Politics of European Integration: Mika Suonpää
Sosiaalitieteet
- Sosiaalipolitiikka: Veli-Matti Ritakallio
- Sosiaalityö: Tuula Kaitsaari
- Sosiologia: Suvi Salmenniemi
- Taloussosiologia: Arttu Saarinen
- Sosiaalitieteiden kandidaattiohjelma: Maria Henninen
Maisteriohjelmat
- MDP in Asian Studies: Anna Väre
Teknillinen tiedekunta
Biokemia ja biotekniikka
- Elintarvikekehitys: Oskar Laaksonen
- Biokemia: Anu Salminen
- Molekulaarinen kasvibiologia: ei ajantasaista tietoa
Tietojenkäsittelytieteet ja tietotekniikka
- Ohjelmistotekniikka: Tuomas Mäkilä; Kaapo Seppälä; Timo Vasankari
- Lääketieteellinentekniikka ja terveysteknologia: Antti Airola
Konetekniikka ja materiaalitekniikka
- Konetekniikan kandidaattiohjelma: Sampsa Laakso
- Älykkäät järjestelmät: Jani Heikkinen
- Materiaalitekniikka: Kati Miettunen