Uusi digitaalinen opas vierailijoiden käyttöön kesällä 2025
Turun yliopiston kasvitieteellinen puutarha julkaisee kesän 2025 alussa digitaalisen sovelluksen, jonka avulla kävijät löytävät tietoa puutarhasta, kasvihuoneista ja yksittäisistä kasveista. Sovelluksen tarjoaa Bloomberg Connects, jonka alustalta löytyy jo satoja erilaisten taide- ja kulttuuriorganisaatioiden kohteita.
Alkuvaiheessa olemme tuoneet sovellukseen perustietoa kasvihuoneista ja ulkopuutarhan alueista sekä lisäksi muutaman audiokierroksen. Sovelluksessa on tietoa myös tietyistä kasveista. Sisältöä kehitetään ja tuotetaan lisää lanseerauksen jälkeen ja varsinkin ulkopuutarhan kasveja löytyy sovelluksesta kesän jälkeen enemmän.
– Pyrimme tarjoamaan puutarhan tietosisältöjä kasvavalle vierailijamäärälle entistä saavutettavammin. Digitaalinen alusta mahdollistaa nopeamman ja helpomman tietojen päivittämisen ja ylläpidon kuin perinteiset infotaulut. Niitäkään emme unohda, vaan opastamisen kehittäminen ja uudistaminen jatkuu silläkin saralla. Puutarhan tehtävä on toimia oppimisen paikkana ja olen tyytyväinen, että olemme löytäneet itsellemme sopivan alustan täyttämään tehtävää, toteaa ylipuutarhuri Simo Laine.
Sovelluksen automaattiset käännöstoiminnot helpottavat myös kansainvälisten matkailijoiden palvelemista, sillä sovelluksella voi kääntää tekstin kymmenille kielille.
Omatoimiset kierrokset puutarhalla
Sovellus tukee erityisesti audiosisältöä ja jo tänä kesänä sieltä löytyy ulkopuutarhan Aikavaellus –kierros, joka johdattaa kävelijän maailmankaikkeuden historian läpi matkalla ulkopuutarhan ympäri.
– Omatoimiset audio-opastukset ovat hyvä tapa saada tietoa eri aiheista mukavasti samalla kävellen, kannustaa koordinaattori Pasi Nurmi.
Aikavaellus lähtee sisääntuloportin läheltä ja kiertää ulkopuutarhan alueella 1,38 km matkan. Reitin varrella on 10 audiopistettä, joissa kuulet mitä maailmankaikkeuden historiassa on eri aikoina tapahtunut. Kierros yhdistää eri tieteiden sisältöä päättyen nykyhetkeen. Sisäkasvihuoneista löytyy puolestaan lapsille ja lapsiperheille suunnattu “Sammakon matka talvipuutarhasta Amazoniaan” -satukierros. Kierros on Inkeri Markkulan käsikirjoittama ja lukijana toimii Reetta Westerbacka.
Kehittäminen jatkuu
– Olemme tyytyväisiä alustan helppokäyttöisyyteen ja yhteistyöhön Bloomberg Connectsin kanssa. Ensi vaiheen kehittäminen ja sisältöjen tuottaminen ennen julkaisua tapahtui nopealla aikataululla ja kaikkia ideoita emme pystyneet vielä keväällä toteuttamaan, joten on hauska nähdä miten sisällöt alkavat rikastumaan ja kasvamaan tulevaisuudessa, toteaa projektin koordinaattori Hanna Oksanen.
Sovellus tulee vierailijoiden käyttöön kesän alussa. Kutsumme kesäkuussa pienen testiryhmän kokeilemaan sovellusta ja antamaan kehitysehdotuksia. Jos haluat mukaan, ilmoittaudu Hanna Oksaselle, hakaok@utu.fi.
Sovellus on ladattavissa omalle puhelimelle Appstoresta ja Google Play kaupasta.
Lue lisää digitaalisesta oppaasta
Lataa sovellus (sivu englanniksi)