Ruissalon taimipäivä 2025

Turun yliopiston kasvitieteellisen puutarhan alueella Ruissalossa järjestettävä taimipäivä on muodostunut suosituksi tapahtumaksi. Neljättä kertaa järjestettävä tapahtuma on lauantaina 7.6.2025 klo 10-15.

Ruissalon taimipäivä on tehty puutarhaharrastajille niin, että taimipäivässä myyjinä ovat pääasiassa pienemmät tuottajat ja erikoiskasvien viljelijät. Myynnissä on muun muassa paljon erikoisempia ruoho- ja puuvartisia kasveja, jotka ovat sopeutuneet Suomen oloihin. Myyjiä on tänä vuonna ennätykselliset  25, kaukaisimmat Virosta ja Pohjois-Suomesta.

Ruissalon taimipäivän järjestäminen on lähtenyt liikkeelle kasvitieteellisen puutarhan ja paikallisten puutarhayhdistysten monivuotisesta yhteistyöstä ja tarpeesta tuoda esille paikallista toimintaa. Tapahtuman mahdollistavat yhdistysten vapaaehtoiset.

Päivän aikana on mahdollista osallistua maksuttomille luennoille puutarhan seminaarisalissa.

Kasvitieteellinen puutarha sijaitsee Ruissalossa ja paikalle pääsee helposti julkisilla kulkuvälineillä. Autolla saapuville paikoitus on Kansanpuistontien parkkipaikalla. Ostetut kasvit voi noutaa autolla taimiparkista puutarhan portilta.

Tapahtuman järjestävät Turun yliopiston kasvitieteellinen puutarha, Lounais-Suomen puutarhayhdistys ja  Lounais-Rannikon Erikoiskasvit.

Tervetuloa tämän vuoden tapahtumaan. Pyydämme ilmoittamaan mahdollisista bussikuljetuksista ylipuutarhuri Simo Laineelle (slaine@utu.fi).

Tapahtuman ohjelma ja myyjät löytyvät kasvitieteellisen puutarhan www-sivulta: https://sites.utu.fi/kasvitieteellinen-puutarha/events/ruissalon-taimipaiva-2025/

Lisätietoja:

Ylipuutarhuri Simo Laine, slaine@utu.fi, 040 726 8957

Hortonomi Juha Ujula, juha.ujula@utu.fi, 045 672 3179