Lahjoita nyt kasvitieteelliselle puutarhalle
Turun yliopiston kasvitieteellinen puutarha on nyt yksi yliopiston lahjoituskohteista. Uusi verkkolahjoituspalvelu mahdollistaa pienlahjoitukset, joita puutarhan kävijät ovat toivoneet.
Pienlahjoittamisen sujuvuutta Turun yliopistolla on helpotettu ottamalla käyttöön uusi verkkolahjoittamisen palvelu. Lahjoittaminen verkkopalvelun kautta on mahdollista alle 10 000 € summilla ja lahjoituksen voi maksaa kertalahjoituksena verkkopankissa, MobilePay:llä tai Siirto-maksuna. Verkkopalvelun kautta lahjoituksen voi kohdistaa yleislahjoituksena Turun yliopistolle, tietylle tiedekunnalle ja nyt myös kasvitieteelliselle puutarhalle.
– Olemme erittäin kiitollisia kaikista lahjoituksista, niin suurista kuin pienistä, toteaa ylipuutarhuri Simo Laine.
Kasvit ovat maapallon elämän perusta. Ihmisten ja ympäristön terveys ovat erottamattomasti sidoksissa toisiinsa, ja kiihtyvän ympäristökriisin vuoksi tarvitaan yhä kiireellisempiä toimia luonnon monimuotoisuuden suojelemiseksi ja ennallistamiseksi. Turun yliopiston kasvitieteellinen puutarha toimii elävänä näyteikkunana luonnon monimuotoisuuteen.
– Toivomme, että luonnon monimuotoisuuden teema kannustaa ihmisiä lahjoittamaan puutarhalle. Lahjoitusvaroilla pystymme puutarhalla toteuttamaan varsinaisesta tehtävästämme poikkeavia hankkeita, kuten näyttelyitä ja tapahtumia sekä vahvistamaan henkilöstöämme kiirekausina, jatkaa Laine.
Lue lisää lahjoittamisesta puutarhalle