Ulkopuutarhassa rakennetaan uutta
Ulkopuutarhassa on laitettu tänä syksynä tuulemaan. Puutarhan sisääntulon vanhat istutukset on raivattu ja uusia tullaan istuttamaan kevään saavuttua. Kivikkopuutarhan alaosan istutukset uusitaan myös. Talousmaalla vaihdetaan vanhoja huonokuntoisia marjakasveja uusiin ja itämaisen lammen viereen on valmistumassa uusi istutusalue talvenkestäville bambuille.
Alkusyksystä maan jäätymiseen saakka on ulkopuutarhassa tapahtunut monenlaista. Sisääntulon huonokuntoiset syreenipensaat on poistettu juurineen ja niiden tilalle tullaan laatimaan keväällä uudet istutusalueet. Tarkkoja kasvilajeja emme pysty vielä paljastamaan, mutta tulemme panostamaan erityisesti näyttävään kevätkukintaan ja loistaviin syysväreihin.
Kivikkopuutarhan uudistus on myös aloitettu. Talvipuutarhan päädyssä oleva mehikasvi-istutus oli päässyt melko huonoon kuntoon. Kitkimme penkistä sinne levinneet siementaimet ja kaivoimme pois vanhan savisen mullan, joka ei ollut oikein sovelias kasvualusta karun paikan kivikkokasveille. Talven aikana alue tullaan täyttämään uudella soralla ja kevään tultua pääsemme aloittamaan uudet istutukset.

lo

Talousmaalla on tapahtunut isoja muutoksia. Kaikki huonokuntoiset marjakasvit on nyt poistettu ja pahasti rikkaruohottunut pintamulta on kuorittu pois. Kaikki vanhat hyvät kasvikannat on siirretty turvaan. Talven aikana tulemme valitsemaan alueelle uudet marjakasvit ja levittämään penkkeihin uuden kompostimullan jotta pääsemme istutuspuuhiin heti kevään tultua.
Itämaisen lammen kunnostus ja bamburinteen istutus

Itämaisen lammen lahonnut puureunus rakennettiin myös uudelleen ja lammen eteläpäädyn istutukset uusittiin. Lammen viereiselle pohjoisrinteelle on tehty aivan uusi istutusalue talvenkestäville bambuille. Bamburinne tulee sisältämään toistakymmentä erilaista bambua Kiinan ja Japanin vuoristoista. Taimet on saatu lahjoituksena Helsingin kasvitieteellisestä puutarhasta sekä muutamilta kokeneilta bambuharrastajilta. Odotamme innolla kevättä, jotta pääsemme viimeistelemään tämän alueen ja esittelemään sen vierailijoille.









