01.04.2025
TIETOSUOJASELOSTE
EU:n yleinen tietosuoja-asetus, artiklat 13 ja 14
1. Rekisterin nimi
TSE EXE:n (Turun yliopiston johtamiskoulutusyksikkö, TSE exe Executive Education and Development) markkinointi- ja asiakkuushallinta rekisteri
2. Rekisterinpitäjän identiteetti ja yhteystiedot
TSE EXE, Turun yliopisto
Postiosoite: Turun yliopisto, FIN-20014 TURUN YLIOPISTO
Sähköposti: tse-exe@utu.fi / puhelin: +358 29 450 5000 (vaihde)
3. Tietosuojavastaavan yhteystiedot
TSE EXE, Turun yliopisto
Ulla Heinonen, johtaja TSE EXE
Puhelin: +358 50 5917199
4. Henkilötietojen käsittelyntarkoitus ja oikeusperuste
Henkilötietojen käsittelyn tarkoitus on hallinnoida TSE EXE:n johtamiskoulutuspalveluiden markkinointia ja myyntiä, sisältäen mm. toimintoja kuten
-TSE EXE:n palveluiden toteuttaminen, hallinta, markkinointi ja myynti
-asiakassuhteiden hoito ja asiakasyhteydet
-tarjonnan kohdistaminen ja suoramarkkinointi
-tapahtumat ja kutsut
-liiketoiminnan kehittäminen
-johtamiskoulutusohjelmien osallistujat (asiakasyritykset ja asiakkaat)
Tavoitteena on toimia asiakaslähtöisesti, yksilöidysti asiakasyrityksen ja asiakkaan erilaiset johtamisosaamisen ja liiketoiminnan kehittämisen tarpeet huomioiden.
5. Kyseessä olevat henkilötietoryhmät
Henkilötiedot (työtiedot)
• nimi (etunimi, sukunimi)
• yritys
• työpuhelinnumero, puhelinnumero
• työsähköpostiosoite (+haluttaessa hlökohtainen sähköpostiosoite)
• työpostiosoite
• titteli, työtehtävä
Asiakkaan nimi- ja yhteystietoja voidaan päivittää suoramarkkinointipalvelun tarjoajan palvelun myötä. Suoramarkkinointi kielto ja postituskielto tallennetaan asiakkaan ilmoituksen perusteella asiakasrekisteriin.
Muut tiedot
• Mahdolliset lisätiedot (koulutustausta, allergiat)
• Osallistumiset johtamiskoulutuksiin
6. Henkilötietojen vastaanottajat ja vastaanottajaryhmät
Johtamiskoulutustietojen käsittely- ja käyttöoikeudet on rajattu ainoastaan TSE EXE:n henkilöstön työtehtävien hoidossa tarpeellisiin tietoihin.
7. Tiedot tietojen siirrosta kolmansiin maihin
Johtamiskoulutuksien markkinointiin ja myyntiin liittyvien rekisterien tietoja ei siirretä tai luovuteta EU:n eikä Euroopan talousalueen ulkopuolelle.
8. Henkilötietojen säilyttämisaika
Asiakasrekisteriä päivitetään päivittäisten kontaktointien puitteissa. Suoramarkkinointitarkoituksiin päivityksiä tehdään tarvittaessa, jolloin henkilötiedot päivittyvät automaattisesti.
Johtamiskoulutuksien osallistujatiedot ja niiden sisältämät henkilötiedot säilytetään rekisterissä tiedonsäilytysvelvoitteiden täyttämisen edellyttämän ajan.
9. Rekisteröidyn oikeudet
Rekisteröidyllä on oikeus pyytää pääsy häntä itseään koskeviin henkilötietoihin sekä oikeus pyytää tietojensa oikaisemista. Rekisteröidyllä ei ole oikeutta vaatia tietojensa poistamista tai oikeutta vastustaa niiden käsittelyä yliopiston tiedonsäilytysvelvoitteen vuoksi.
Rekisteröidyllä on oikeus tehdä kantelu valvontaviranomaiselle.
Yhteyshenkilö rekisteröidyn oikeuksiin ja velvollisuuksiin liittyvissä asioissa on tietosuojavastaava. Tietosuojavastaavan yhteystiedot ovat tämän ilmoituksen alussa.
10. Onko henkilötietojen antaminen lakisääteinen tai sopimukseen perustuva
Henkilötietojen antamisen kieltäminen estää TSE EXE:ä järjestämästä rekisteröidyn osalta lakisääteistä velvoitettaan. TSE exe ei välttämättä voi tällaisessa tapauksessa tarjota kyseiselle henkilölle johtamiskoulutuksen palveluita tai ylläpitää häntä koskevien kontaktointien mahdollisuutta.
Mikäli rekisteröity ei toimita pyydettyjä tietoja siltä osin kuin tiedot liittyvät koulutukseen osallistumiseen, rekisterinpitäjä ei voi ottaa vastaan rekisteröidyn ilmoittautumista eikä sitoutua koulutukseen osallistumista koskevaan rekisterinpitäjän ja rekisteröidyn väliseen sopimukseen.
11. Tiedot siitä mistä henkilötiedot on saatu
Henkilötiedot saadaan suoramarkkinointipalvelun tarjoajalta sekä TSE EXE:n johtamiskoulutuksiin, tapahtumiin ja tilaisuuksiin osallistuvilta yrityksiltä sekä rekisteröidyiltä henkilöiltä itseltään.
12. Tiedot automaattisen päätöksenteon ml. profiloinnin olemassaolosta
Rekisterin tietoja saatetaan käyttää automaattisen toiminnallisuuden tai profiloinnin tekemiseen.
13. Rekisterin suojauksen periaatteet
Rekisteritiedot säilytetään parhaiden käytäntöjen, hyvän tietoturvallisuuden ja lainsäädännön vaatimusten mukaisesti ulkopuolisilta suojattuina. Rekisteri on suojattu käyttäjätunnuksin,
salasanoin sekä toiminto- ja ryhmäkohtaisin valtuuksin. Henkilörekistereihin on pääsy ainoastaan niillä henkilökuntaan kuuluvilla, jotka tarvitsevat tietoja työtehtäviensä hoitamiseen.
Järjestelmään on pääsy vain suojatulla verkkoyhteydellä. Järjestelmätoimittajan (Elisa Oyj) kanssa on laadittu EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen vaatimukset huomioiva sopimus henkilötietojen käsittelyn ehdoista.
www.utu.fi/exe