Maailmankaikkeus eri kielillä -hanke

Maailmankaikkeus eri kielillä -hanke tuo liikuteltavan planetaarion ja tähtitieteen työpajat Varsinais-Suomen, Ahvenanmaan ja Satakunnan kouluille!

Keväällä 2024 saimme Åbo Akademin LUMA-keskuksen Skolresursin ja Avaruuspuisto Väisälän kanssa yhdessä Suomen Kulttuurirahastolta rahoituksen, jonka avulla pääsemme kiertämään Avaruuspuiston liikuteltavan planetaarion kanssa kouluille täysin maksutta.

Vierailujen sisältöön kuuluu kaksi noin 45 minuutin mittaista osaa: planetaarionäytös ja paja, jossa päästään pohtimaan sähkömagneettisen säteilyn erilaisia allonpotuuksia, eli röntgeniä, näkyvää valoa, infrapunasäteilyä ja radioaaltoja. Koska kaikilla näillä aallonpituuksilla näkyy maailmankaikkeudessa aivan erilaisia asioita, ne ovat kaikki omalta osaltaan merkittävässä roolissa maailmankaikkeuden tutkimuksessa. Näytöksistä ja pajoista on eri tasoisia versioita, jotta niitä voidaan pitää kaikille luokka-asteille ykkösluokkalaisista aina ysiluokkiin saakka.

Lukuvuoden 2024-25 aikana kävimme yhteensä 25 koululla, joilla ohjelmaan osallistui 29 koulun oppilaita. Skolresurs puolestaan kävi kahdeksalla ruotsinkielisellä koululla. Yhteensä näillä kouluilla ohjelmaan osallistui lähes 4000 oppilasta!

Syksyllä 2025 olemme lähdössä kymmenelle suomenkieliselle koululle lisää, ja Skolresurs suuntaa ruotsiksi Ahvenanmaalle asti. Ensi kevään tilannetta katsotaan loppuvuodesta – vaikka olemmekin syksyn jälkeen tavoittaneet rahoittajalle luvatun määrän kouluja, lähdemme keväällä vielä kertaalleen liikkeelle, mikäli hankkeessa edelleen siihen budjettia on.

Maailmankaikkeus eri kielillä - världsalltet på olika språk

Materiaalit osallistuville kouluille

Materiaalit osallistuville kouluille

Olemme valmistelleet (alakoulujen) opettajille ohjelmaan valmistautumista ja jälkitehtävää varten valmiit materiaalit. Tästä pääset kansioon, josta löytyvät molemmat materiaalit.

Toiveena on, että etenkin alakouluilla osallistuvien oppilaiden kanssa käytäisiin etukäteen hieman läpi, mitä sähkömagneettine säteily ja sen eri aallonpituudet ovat.  Näin oppilailla on jo etukäteen vähän käsitystä siitä, mistä päivän aikana puhumme. Tätä varten kansiossa on diaesitys, jota opettaja voi käyttää sellaisenaan asian käsittelyssä. Ei kuitenkaan haittaa, vaikka materiaaleja ei oltaisi ehditty käymään läpi. Kuulemme kuietnkin mielellämme ennen kunkin ohjelman aloittamista, ovatko oppilaat jo kuulleet aiheesta jotain etukäteen.

Jälkitehtävä tulee alakoulun 3.-6.-luokkalaisille: taiteillaan itse pajasta saatavista askartelutarvikkeista jokin tähtitaivaan kohde, jossa eri aallonpituuksiin käytetään erilaista materiaalia. Olemme valikoineet valmiiksi kolme erilaista kohdetta, jotka sopivat hyvin tätä tarkoitusta varten. Taiteilua varten kouluille oletetaan olevan esim. saksia ja liimaa käytettävissä.

Nämä isommat alakoululaiset saavat taidetarvikkeensa selvittämällä numerokoodeja ja avaamalla lukossa olevia kahvipurkkeja pajassa. Koska tehtävät ovat kaikkein pienimmille turhan haastavia, 1.-2.-luokkalaisten kanssa teemme saman taideteoksen jo pajan aikana. Riippuen siitä, miten ryhmiä täytyy yhdistellä ohjelman aikatauluttamiseksi, joillain kouluilla myös 3.-luokkalaiset tekevät taideteoksen jo pajassa pienempien kanssa.

Yläkoululaisille purkeista puolestaan paljastuu kortteja, joista saa lisää tietoa sekä kustakin aallonpituudesta yleisesti tai siihen liittyvästä ilmiöstä että jostakin suomalaisesta projektista, jossa maailmankaikkeuta tutkitaan juuri tällä aallonpituudella. Tehtävien lopuksi joukkueet pääsevät osallistumaan tietokilpailuun: kenelle on jäänyt mieleen eniten laatikoiden korteista? Yläkoululaisten kanssa ei siis tarvita ennakko- eikä jälkimateriaaleja.

Koululta tarvittavat tarvikkeet:

  • 1.-2.-luokkalaisten kanssa saksia ja alustoja, joille voi ottaa yleisliimaa (meillä mukana), halutessaan myös liiman levitystikkuja ja pöydän suojakankaita
  • 3.-6.-luokkalaisten kanssa pajan aikana ei mitään, mutta jälkitehtävään saksia ja liimaa sekä muita samoja välineitä kuin 1.-2.-luokkalaisten kanssa. Koulun omia taidetarvikkeita saa myös halutessaan käyttää.
  • 7.-9.-luokkalaisten kanssa jokaiselle ryhmälle laite, jolla osallistua Kahootiin pajan lopuksi – oli tämä sitten erikoislupa oman puhelimen käyttöön tai koulun tabletit tai muut laitteet.

Kysyttävää? Laitamme koulun yhteyshenkilölle kattavat ohjeet materiaalilinkkeineen, joten häneltä voi kysyä. Jos kutienkin haluaa kysyä meiltä suoraan, tai kysymykseen ei ole tullut vastausta yhteyshenkilön ohjeissa, voit olla myös suoraan yhteydessä Matleenaan hemtuo@utu.fi.

Haluatko nähdä, millaisia taideteoksia alakoululaiset ovat projektissa askarrelleet? Tästä alta näet niistä ainakin osan, kunhan teoksia alkaa kertyä padletiin!

 

Made with Padlet